Lüksemburg’da Şirket Kuruluşu

Lüksemburg, 500 milyondan fazla tüketici pazarı bulunan Avrupa'da yatırım için en avantajlı imkanları ve fırsatları bulunan ülkedir. Lüksemburg’da üretilen mal ve hizmetlerin %80'den fazlası Avrupa’ya ihraç edilmektedir. Lüksemburg’da şirket kurmanın diğer önemli avantajı ise düşük kdv, kurumlar ve gelir vergisi oranlarıdır. Bu sebeple Lüksemburg da şirket kurmak diğer Avrupa birliği ülkelerine nazaran daha avantajlıdır.

Avrupa’nın en büyük finans sektörü Lüksemburg’da bulunmaktadır. Ülkenin Milli gelirinin %25’i finans sektöründen sağlamaktadır. Ayrıca Lüksemburg, 2,5 trilyon Euro varlıkları yöneten dünyanın en büyük ikinci yatırım fonu merkezidir.

Lüksemburg’da yatırım yapan şirketler daha çok Holding olarak örgütlenmektedir. Lüksemburg ticaret yasalarının yabancı yatırımcılara holding şirketleri statüsündeki şirketlere önemli vergi avantajları sağlamıştır.

Lüksemburg'da şirket kuruluşu için tahmini süresi 1 hafta ve gerekli asgari sermaye 31.000 EUR’dir.  Şirket ortakları sermaye ödemesini tamamlayana kadar, şirket yalnızca kayıtlı hisse senetleri çıkarabilir. Ancak, sermaye ödemesi tamamlandıktan sonra, şirket hamiline yazılı hisse çıkarabilir ki bu da mahremiyet açısından Lüksemburg da yabancı yatırımcıların en önemli tercih sebebidir.

Sonuç olarak yabancı yatırımcılar, Lüksemburg’un gelişmiş finans alt yapısı ve sunmuş olduğu vergi muafiyetlerinden dolayı varlıklarını finansal piyasalar da yöneterek ek gelir elde etmek istiyorsa holding şirketleri aracılığı ile birçok avantaj elde edebilir. Özellikle de yatırımcıların için mahremiyet çok önemli ise Lüksemburg yasaları bunu üst düzeyde sağlamaktadır.

Copyright © 2021 | Imporium | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen®Yazılım