ESTONYA DA E VATANDAŞLIK (E RESİDENCY) VE ŞİRKET KURULUŞU

ESTONYA DA E VATANDAŞLIK (E RESİDENCY) VE ŞİRKET KURULUŞU

Estonya, 3 milyon nüfusa sahip Avrupa Birliği ülkesidir. Estonya ticaret kanunlarına göre Estonya’ya gitmeden İnternet üzerinden E Vatandaşlık başvurusu yaparak yasal şirket kurulabilir. Bunun için Estonya da ikamet etmeniz veya Estonya’dan herhangi bir gayrimenkul almanız gerekmemektedir. E Vatandaşlık başvurunuz kabul edilirse kısa bir süre için de şirketinize kurabilir ve internet üzerinden banka hesabı açabilirsiniz. Aynı şekil de ülkemizde kullanım imkânı olmayan PayPal gibi ödeme sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Türkiye de Estonya üzerinden şirket kurarak ticari faaliyetlerini yürüten firmalar daha çok e ticaret, pazarlama, tasarım, danışmanlık ve bilişim alanında faaliyet göstermektedir. Bu firmaların başın da Rimuut, Reachpeople, Oktopeople, walks in İstanbul, Estonya'da e-vatandaşlık yolu ile şirket kurmuş başarılı Türk start-uplar arasındadır.

Estonya da Şirket Kurmanın Avantajları

-       Estonya da Gelir ve Kurumlar vergisi oranı sabit olarak %20’dir. Ancak, Şirketiniz kar dağıtımı gerçekleştirmediği sürece kazancınız herhangi bir vergiye tabi tutulmamaktadır. Türkiye de ise her ne olursa olsun Kurumlar vergisinden %22 ve Gelir Vergisinden %15-40 arasında artan oranlı vergi alınmaktadır. Ayrıca Kurumlar vergisinden sonra kâr payı dağıtılacaksa ayrıca %15 vergi uygulanmaktadır.

-       Estonya, Avrupa Birliği içerisinde belirli bir öneme sahip ve girişimcilere önemli yatırım fırsatları sunan bir ülkedir. Bu sebeple, Estonya’da şirket kurarak sıradan bir off-shore şirket sahibi olmaktan çok daha ayrıcalıklı olabilirsiniz. Estonya’da kurduğunuz şirketinizden kâr payı dağıtımı yapmadığınız sürece vergi ödemezsiniz. Şirket değerleriniz ile gayrimenkul, startup ve daha birçok alanda yatırım yaparak ticaretinizi büyütebilirsiniz

-       Estonya da şirket kurarak dünya ticaretin de çok önemli bir yeri olan Avrupa Birliği ülkelerin de yaşayan 500.000 Milyon tüketiciye ürün pazarlama imkânı elde edersiniz.

-       Estonya kuracağınız şirket üzerinden PayPal hesabı açabilme imkânı elde edersiniz.

-       Herhangi bir seyahat masrafı yapmadan yurtdışında Online olarak şirket kurabilir ve yönetebilirsiniz

-       AB’nin yasal çerçevelerinden yararlanılarak çok çeşitli fintech (finans teknolojisi) hizmetlerinden yararlanılabilir.

-       Şirketinizin yönetimi için gereken yıllık maliyetler göz önüne alındığında (sanal ofis, lokal temsilci, danışmanlık, muhasebe vb.)  Cüzi tutarlar ile tüm işlerinizi Dijital Estonya sayesinde uzaktan yürütebilirsiniz. 

-       Estonya’da E Vatandaşlık yolu ile şirket kurmak size Estonya’ya vizesiz seyahat ve oturum izni sağlamaz ama, şirketiniz üzerinden oturum iznine başvuru yaparak, ilk başvurular da 2-5 yıl arası yaşama/çalışma imkânı elde edebilirsiniz.

Kısaca Estonya da şirket kurmak için süreç şu şekilde işlemektedir.

1-Online E Vatandaşlık başvurusu

2-Online Şirket kuruluş Başvurusu

3-Online Banka hesabı ve PayPal ödeme sistemlerine başvuru

1.-E Vatandaşlık (E-Residency) Başvurusu

E vatandaşlık başvurusu kabul edilen kişiler, Estonya resmî belgeleri dijital olarak imzalama, Şirket kurma, online vergi beyanı ve e bankacılık gibi imkanlarından yararlanma hakkına sahiptirler.

E Vatandaşlık başvurusu için gerekli bilgi ve belgeler:

·      İngilizce motivasyon mektubu

·      Kimlik arkalı önlü dijital görüntüsü

·      Pasaportun dijital görüntüsü

·      İkametgâh belgesi

·      Posta kodu

·      Aktif kullandığımız e posta

·      En az 1 MB en fazla 5 MB boyutunda fotoğraf

-       Minimum 1300x1600 piksel ölçümle renkli bir fotoğraf. 

-       En fazla 6 aylık fotoğraf;

-       Doğrudan kameraya baktığınızı gösteren bir fotoğraf olmalıdır. 

-       Düz açık renkli bir arka olmalıdır.

Not: Fotoğraf çok önemlidir. Başvurunun reddedilmesinin en önemli sebeplerinden biri fotoğraftaki eksikliklerdir.

·      Öz geçmiş pdf formatında (CV)

·      E devletten sabıka kaydı

·      Yapılmak istenen ticaret hakkında bilgi. Örneğin; e ticaret yapılmak isteniyorsa hangi ürünler satışı gerçekleştirilecek.

·      Hali hazırda Türkiye’de yaptığınız ticaret sitelerinin linkleri

·      Sosyal medya hesaplarınızın linkleri

2. Estonya Şirket Kuruluş Başvurusu

Estonya şirket kuruluşu için E Vatandaşlık ID kartının alınması gerekmektedir.  Daha sonra Estonya da herhangi bir yeri adres göstermeniz ve contact person bulmanız gerekmektedir. Bunun için İnternet üzerinden uygun fiyatlara çeşitli firmalar üzerinden adres ve uygun contact person sağlanabilir ve 1 gün içerisinde şirketinizi kurabilirsiniz.

Yılda 40.000 EUR ya kadar cironuz ulaşmadı ise VAT (Türkiye de kdv olarak bilinir) kaydı yaptırmanıza gerek yoktur.

3.Banka Hesabı ve PayPal Ödeme Sistemlerine Başvuru

Estonya da banka hesabı açabileceğiniz 3 adet banka bulunmaktadır. SEB, LHV ve SwedBank. Gibi bankalar dan Banka hesabı açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, her ihtimale karşı bu bankalar hesap açmayı reddederlerse Transferwise veya Holvi aracılığı ile de hesap açılabilir.  Transferwise, Holvi veya türevi diğer şirketler bir Fin-Tech kuruluşudur. Gerçekten bir banka sayılmazlar. Ancak bunun yanında masraflar, bankaların hantallığı veya katılığını da barındırmazlar. Eğer yukarıda bahsi geçen bankalar size hesap açmadıysa bu girişimlerden birini kullanarak IBAN destekli para alma gönderme yapabilirisiniz.

PayPal, Payoneer, Braintree, Paymill, PaymentWall ve EverPay gibi ödeme sistemlerinden de yararlanabilmek için ilk olarak şirket kurup daha sonra banka hesabı açmanız gerekmektedir.

                 

Copyright © 2022 | Imporium | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen®Yazılım